شهر آلنی شهر فرهنگی و گردشگری است / ۳۰۰ میلیون تومان برای پروژه های عمرانی شهر جذب شده است

0
2985

آلنی از قدیم الایام یکی از مناطق بکر و دیدنی از لحاظ گردشگری و فرهنگی از توابع شهرستان مشکین شهر دارای جایگاه ویژه ای بوده و شخصیت های سیاسی و مذهبی در این شهر پرورش یافته اند. به همین دلیل نقش مهمی در معادلات سیاسی این شهرستان داشته است.

آلنی از دو محله آشاغا باش (پایین سر) و یوخاری باش (بالا سر) و از طوایف جلیل لو، احمدلو و تکداملو تشکیل شده و جاده قدیم اردبیل و مشگین شهر آن را به دو بخش تقسیم کرده است.

شخصیت های سیاسی از جمله آیت الله مشکینی که از جایگاه ویژه ای در کشور و در پیروزی انقلاب داشته در ارتقای فرهنگی منطقه نقش زیادی دارد. علاوه بر آن وجود امام زاده های احمد و محمد و مزار دیگر مربوط به یکی از عرفای گمنام محل مشهور به اوخلی بابا در این شهر واقع شده و از شهرت زیادی بین اهالی و منطقه برخوردار هستند.

وجه تسمیه نام آلنی

گفته می شود نام اصلی این شهر، آللی بوده است و از واژه آل (رنگ سرخ در ترکی) اقتباس شده است که در اردیبهشت ماه مراتع اطراف آلنی از تراکم زیاد گلهای سرخ لاله قرمزگون می شود و منظره زیبایی را از لحاظ بصری خلق می کند.

با گذشت زمان امروزه آلنی با داشتن نعمت هایی از قبیل آب آشامیدنی منحصر بفرد و مغازه های کبابی زبانزد شده است به طوری که مردم از جاهای مختلف برای بردن آب آشامیدنی و خوردن کباب به این شهر سر می زنند و در واقع این شهر جدید التاسیس یکی از کانون های گردشگری و جذب توریست در مشکین شهر لقب یافته است.

این شهر براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ دارای جمعیت ۴۰۰۰ نفر با ۱۲۰۰ خانواده ساکن دائمی و بیش از ۴۰۰ نفر جمعیت متغییر و فصلی است.

تبدیل آلنی به شهر

در واقع آلنی در سال جاری با مصوبه هیئت دولت به شهر تبدیل شد و اولین شهرداری این شهر در شهریور ۹۹ از سوی اعضای شورا مستقر معرفی شد و در طول شش ماه اقدامات خوبی برای این شهر انجام داده است.
وی با بیان اینکه از اعتبارات استانی ۳۰۰ میلیون تومان برای این شهر جذب شده است افزود: این اعتبار برای جدول کشی و آسفالت ریزی بوده و از محل ماده ۵۸ نیز بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان برای احداث پارک در این شهر جذب شده است.
شهردار آلنی در رابطه با وضعیت پروژه های عمرانی گفت: شهرداری آلنی اعتبار خوبی را بعد از تبدیل دهیاری به شهرداری در زمینه آسفالت و کانال کشی جذب کرده و قرادادهای لازم جهت انجام پروژه ها و طرح های عمرانی و فرهنگی منعقد کرده است که در صورت مساعد بودن هوا پروژه های عمرانی تداوم می یابد.
علی قلی پور اولین شهرداری آلنی اظهار کرد: شهرداری آلنی در ۶ ماه گذشته اقدامات خوبی برای خط کشی خیابان ها، ساماندهی خدمات شهری، تجهیز ساختمان شهرداری به اتوماسیون اداری و تجهیز یک مدرسه به وسایل بازی کودک و نوجوان انجام داده است.
شهردار آلنی ادامه داد: از همان ابتدا با همکاری و هماهنگی شورای شهر کمبودها و نارسایی های شهر آلنی را احصا کرده و قصد داریم با بهره مندی از ظرفیت های موجود یک پارک مناسب در شان و جایگاه مردم این شهر احداث کنیم که در این راستا اقدامات اولیه انجام شده و عملیات اجرایی آن نیز به زودی آغاز می شود.

اقدامات فرهنگی

وی با بیان اینکه از دیر باز شهر آلنی به عنوان منطقه فرهنگی شناخته شده است اظهار کرد: این شهر زادگاه آیت الله مشگینی و داری ۲۷ شهید گلگون کفن و ده ها جانباز و صده ها بسیجی در زمان ۸ سال دفاع مقدس است و نیروهایی نیز جهت اعزام به سوریه برای دفاع از حرم حضرت زینب کبری(س) داوطلب بودند.
او ادامه داد: شهرداری آلنی هم در زمینه فرهنگی ضمن برپایی کلیه مراسمات از جمله یادواره شهدا و‌ نشست فرهنگی در کتابخانه ها و مساجد با جوانان و شناسایی کمبودها در جهت جذب بودجه و خدمات رسانی در همه زمینه ها تلاش می کند.
این مسوول با بیان اینکه در موضوع کرونا نیز شهرداری آلنی پا به پای سایر ارگان ها تلاش کرده است گفت: متاسفانه این بیماری در کل ایران فراگیر شده است. بر این اساس شهرداری آلنی نیز در چندین مرحله نسبت به ضدعفونی سطح شهر اقدام کرده است. همچنین در مراسم مختلفی که از ستاد کرونا مجوز دریافت کرده بودند اقدام به پخش ماسک کرده است.
وی اضافه کرد: در زمینه نصب انواع پلکارد و تراکت جهت رعایت پروتکل بهداشتی توسط همشهریان، اقدامات لازم را انجام داده است که با همکاری مردم آلنی این بیماری نیز تا حدودی کنترل شده است و امیدواریم جهت پیشگیری از این ویروس در ایام عید نوروز این همکاری ها تداوم داشته باشد.

سایر اقدامات شهرداری آلنی

شهردار آلنی تصریح کرد: شهرداری آلنی از همان اول اقدام به مطالعه کمبودهای موجود در شهر کرده و با استفاده از پتانسیل های موجود برای احیای این کمبودها گام های موثری برداشته شده است.
وی با بیان اینکه برای پیگیری مشکلات شهر جدید التاسیس آلنی با مسوولان رده بالای کشوری و استانی ملاقات کردیم افزود: دیداری با معاون وزیر کشور آقای جمالی نژاد انجام شد که دستور کمک به شهرداری آلنی از محل ماده ۵۸، جهت ساختمان شهرداری و آتش نشانی صادر شد.
شهردار آلنی ادامه داد: همچنین در دیدار دیگری با مدیرکل بودجه سازمان شهرداریهای کشور، پیرو نامه دکتر جمالی نژاد، پرداخت کمک مالی به شهرداری، اعتبار لازم برای تاسیس آتش نشانی و ساختمان شهرداری از ردیف ماده ۵۸ دستور لازم صادر شد.
وی بابیان اینکه بنده مرد عمل هستم و زیاد حرف نمی زنم گفت: امیدوارم از مردم نجیب آلنی شرمنده نشوم و هر آنچه که در توان داشته باشم با کمک اهالی برای آبادانی این شهر بکار خواهم بست.
وی در پایان ضمن تقدیر از اعضای شورای شهر آلنی، نماینده مشکین شهر در مجلس و مردم شهر آلنی اظهار کرد:
تقاضای ما از مسولان استان و شهرستان این است مانند گذشته از این شهر تازه تاسیس که نیاز به عنایت ویژه دارد حمایت کنند تا شهرداری هم بتواند در راستای رسالت ذاتی خود در این شهر با تلاش مضاعف و جهادی پروژه های تعریف شده را پیگیری و به سر انجام رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید