کارخانه کامیون سازی مشگین شهر سفارش یک هزار دستگاه کامیون را دریافت کرد

0
3140

اکبر بهنامجو روز شنبه در بازدید از کارخانه کامیون سازی بر تسریع شماره‌گذاری خودروهای تولیدی این واحد نو تاسیس تاکید کرد و افزود: تولید خودرو در این واحد بعد از شمارگذاری تسریع شده و این واحد روند توسعه مطلوبی را سپری خواهد کرد.

بهنامجو گفت: این واحد به دلیل تلفیق علم و صنعت ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه داشته و در آینده نیروهای تحصیل کرده مرتبط با رشته مربوطه در این واحد جذب می‌شوند.

وی افزود: وجود چنین واحدهای بزرگ صنعتی در استان به جلوگیری از مهاجرت جوانان تحصیل کرده کمک کرده و در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصاد صنعتی منطقه‌ تاثیر گذار است.

فاز اول کارخانه تولید کامیون حدید مبتکران شهرستان مشگین‌شهر با برند ایرانی چاپار سال ۹۸ در سفر رییس جهموری به استان اردبیل افتتاح شد و روزانه ۵۰ اتاق کامیون در این واحد ساخته می شود.

آغاز عملیات اجرایی

عملیات اجرایی این واحد تولیدی خودروسازی در سال ۸۶ در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار آغاز شد و تولید خودروهای سنگین در سه فاز برای این مجموعه پیش‌بینی شده است.

برای بهره‌برداری فاز اول این طرح عظیم که به صورت کامل توسط بخش خصوصی اجرا می‌شود ۱۰ هزار میلیارد ریال هزینه شده و برای هزار و ۲۰۰ نفر امکان اشتغال‌زایی دارد.

اسفند ماه گذشته با همت سرمایه‌گذار این کارخانه و حمایت مجموعه دستگاه‌های متولی میزان تولید انواع قطعات کامیون از ۴۵ درصد به حدود ۸۰ درصد افزایش یافته است.

در حال حاضر خط ذوب و ریخته‌گری و دستگاه‌های پرس ۲ هزار تنی و چهار هزار تنی مخصوص قطعات موتور و بدنه با احداث چهار سالن بزرگ در حال راه‌اندازی می‌باشد.

در سال ۹۸ خط بدنه، شاسی و اتاق خودرو توسط رئیس‌جمهوری رسما افتتاح شد و با اختصاص ارز مورد نیاز و راه‌اندازی خط تولید موتور، شاهد جهشی در صنعت خودروسازی سنگین کشور خواهیم بود.

کامیون تولیدی کارخانه حدید مبتکران مشگین‌شهر در تیپ‌های مختلف از جمله کامیون‌های دو محور، سه محور، دو محور کشنده، کمپرسی و اتاق چوب باری و سه محورهای کشنده سنگین و کمپرسی، باری خدماتی می‌باشد.

وی افزود: یک هزار دستگاه کامیون در این واحد از سوی پیمانکاران، شرکت‌های بزرگ و نهادها ثبت شده و این کارخانه بعد از شماره‌گذاری اقدام به تولید سفارش‌ها می‌کند.

سالن ریخته گری
سالن ریخته گریکارخا

تمام قطعات خودروهای کامیون سازی مشگین شهر در داخل کارخانه تولید می‌شود

مدیر شهرک صنعتی حدید مبتکران نیز گفت: ۱۰ کامیون در کارخانه کامیون سازی تولید و در مرحله شماره گذاری بوده و تولید ۲۰۰ کامیون دیگر نیز به‌زودی آغاز می‌شود.

مرتضی الهویردی افزود: تمامی قطعات این خودروها به‌ جز یک مورد، در داخل کارخانه تولید و قالب تمامی قطعات این خودرو از آلمان وارد شده و به دست مهندسان داخلی تولید می‌شود.

وی اظهار داشت: این خودروها دارای استاندارد یورو پنج بوده و نسبت به سایر خودروها 30 درصد آلایندگی کمتری دارد.

مدیر کارخانه کامیون‌سازی مشگین شهر تصریح کرد: نیروهای شاغل در این واحد، آموزش‌های لازم در خصوص برق خودرو را دیده اند و در آینده نیز، نیاز به دانش آموخته رشته‌های مرتبط با خودرو در این کارخانه افزایش خواهد یافت.

وی گفت: در این واحد برای افزایش تولید خودرو در پنج سال آینده برنامه ریزی شده و از سال ۱۴۰۵ کامیون، لودر و لیفتراک در این واحد به تعداد انبوه تولید می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید